چهار مقصد برتر صادراتی ارس که بیشترین صادرات به آن کشورها صورت گرفته به ترتیب کشورهای ترکیه، جمهوری آذربایجان، ارمنستان و پاکستان بوده است" />

عرب باغی خبر داد:

صادرات منطقه آزاد ارس به بیش از 30 کشور / کسب رتبه اول ارس در حوزه صادرات مناطق آزاد کشور

صادرات منطقه آزاد ارس به بیش از 30 کشور / کسب رتبه اول ارس در حوزه صادرات مناطق آزاد کشور
چهار مقصد برتر صادراتی ارس که بیشترین صادرات به آن کشورها صورت گرفته به ترتیب کشورهای ترکیه، جمهوری آذربایجان، ارمنستان و پاکستان بوده است

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل سازمان منطقه آزاد ارس به نقل از خبرگزاری فارس محسن خادم عرب‌باغی در این باره اظهار داشت: چهار مقصد برتر صادراتی ارس که بیشترین صادرات به آن کشورها صورت گرفته به ترتیب کشورهای ترکیه، جمهوری آذربایجان، ارمنستان و پاکستان بوده است.

وی در ادامه با تاکید بر اینکه منطقه آزاد ارس در صادرات در بین مناطق آزاد کشور رتبه اول را به‌دست آورده است، یادآور شد: میزان صادرات قطعی این منطقه از سال 1392 لغایت هفت ماه سال جاری در حدود 215 میلیون دلار بوده است.

مدیر عامل سازمان منطقه آزاد ارس در بخش دیگر سخنان خود با بیان اینکه پیش‌بینی می‌شود میزان صادرات این منطقه امسال در مقایسه با سال گذشته دو برابر و 100 درصد نیز افزایش یابد، تصریح کرد: مجموع صادرات تولید منطقه آزاد ارس نیز از بازه زمانی سال 1392 لغایت هفت ماه سال جاری بیش از 379 میلیون دلار بود همچنین در این مدت مجموع صادرات حاصل از تولید به سرزمین اصلی به میزان 314 میلیون دلار بوده است.   

به گفته وی آلمان، اسپانیا، روسیه، گرجستان، ترکیه، امارات متحده عربی، پاکستان، عراق، ارمنستان، آذربایجان، قزاقستان، لهستان، افغانستان و... از جمله کشورهای هدف صادرات قطعی ارس هستند.

خادم عرب‌باغی در ادامه با اشاره به اقلام صادراتی قطعی این منطقه نیز یادآور شد: شمش و مغز بادام و گردو، زردآلو، نخ، مبلمان و انواع صفحات کابینت، تجهیزات پارک بازی کودکان، کیسه و رول پلاستیکی، شمش مس، اکسیدروی، پالت چوبی، پایه فلزی، بنزین، گازوئیل، روغن صنعتی، قیرنفت، پلی اتیلن و بشکه پلاستیکی، میله فولادی، لوازم آشپزخانه، فریزر خانگی، فرش ماشینی، کورز، تختخواب، بارکش کشاورزی، موتورسیکلت و ... در کنار دیگر محصولات، اقلام صادراتی قطعی این منطقه را تشکیل می‌دهند.

5 شرکت برتر صادراتی تولید منطقه آزاد ارس

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ارس آیچین تجارت ارس، آیدین تجارت ارس، پاراپلاستیک جلفای ارس، مدیترانه ارس و خزر نفت ارس را از جمله پنج شرکت برتر صادراتی تولید این منطقه اعلام کرد و افزود: از چندیـن دهـه قبـل بـه دلیـل وجـود گمـرک و شـبکه حمـل و نقـل ریلـی مابیـن جلفـا و کشـورهای مشـترک‌المنافع بازرگانـی در ایـن شـهر از رونـق خوبـی برخـوردار بـوده اسـت.

خادم عرب‌باغی با تاکید بر اینکه سـازمان منطقـه آزاد ارس بـا تسـهیل در امـر سـرمایه‌گذاری و بهبـود فضـای کسـب و کار تـلاش می‌کنـد تـا زیرسـاخت‌های لازم را بـرای فعالیت‌هـای اقتصـادی در ایـن منطقـه فراهـم کنـد، اضافه کرد: بـا توجـه به اینکه این منطقه اواخـر شـهریور ماه 83 رسماً فعالیت خویش را آغاز کرده ولی در اندک زمان یعنی در طول 13 سال، فعالیت‌هـای اقتصـادی و اشتغال آن قابل مقایسه با سایر مناطق آزاد نیست.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ارس در ادامه با بیان اینکه هم اکنون نزدیک به 130 واحـد تولیدی صنعتـی در ایـن منطقه دایر است، یادآور شد: در حال حاضر نزدیک به 500 شرکت فعال در حوزه‌های مختلف در وسعتی نزدیک به یک‌هزار هکتار در منطقه، در قالــب 135 هکتــار فــاز یــک صنعتــی، 260 هکتــار فــاز 2 صنعتــی، بیش از 400 هکتـار سـایت صنایـع سـنگین، حدود 50 هکتار صنایع پاک و100 هکتـار مربـوط بـه صنایـع خداآفریـن در اختیـار سـرمایه‌گذاران قـرار گرفتـه اسـت.

وی در خاتمه با بیان اینکه منطقه آزاد ارس با بیش از 50 هزار هکتار وسعت به عنوان صنعتی‌ترین منطقه آزاد ایران مطرح است، افزود: این منطقه در شمال‌غرب ایران و در همسایگی با کشورهای آذربایجان و ارمنستان و جمهوری خودمختار نخجوان واقع است.

لینک کوتاه :

آرشیو اخبار

انتخاب رنگ:
عرض اسکین:
پترن زمینه:
ستون های مگا منو:
گزینه جستجو: خروج