رونمایی از پوستر پنجمین جشنواره تئاتر خیابانی ارس

رونمایی از پوستر پنجمین جشنواره تئاتر خیابانی ارس
پوستر پنجمین جشنواره تئاتر خیابانی ارس با حضور پیشکوستان و اساتید و هنرمندان عرصه تئاتر کشور و استان رونمایی شد.
به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل سازمان منطقه آزاد ارس، دبیر اجرایی پنجمین جشنواره تئاتر خیابانی ارس در آیین رونمایی، پیشرفت و توسعه جشنواره تئاتر خیابانی ارس را مرهون برگزاری مستمر این جشنواره دانست.
ابراهیم نصیری عنوان کرد: امسال گستره جغرافیایی جشنواره افزایش پیدا کرده است و گروه های فعال تئاتری در 7 منطقه آزاد ایران می توانند آثار خود را به جشنواره ارسال کنند.
وی افزود: این گستردگی سبب می شود که از 7 اقلیم متفاوت ایران، آثار متنوع و جذاب به جشنواره راه پیدا کرده و نوروز 97 در ارس مجموعه ای از فرهنگ های مختلف ایرانی به نمایش در می آید.
نصیری با اشاره به تفاوت های جشنواره پنجم و چهارم، خاطرنشان کرد: یکی دیگر از ویژگی های جشنواره پنجم، تقویت شورای سیاست گذاری جشنواره است و این موضوع با هدف افزایش کیفیت جشنواره انجام می گیرد.
نماینده وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در منطقه آزاد ارس، در ادامه گفت: افتتاحیه پنجمین جشنواره خیابانی ارس همانند سال گذشته روز 7 فروردین، روز جهانی تئاتر برگزار می شود و مراسم اختتامیه نیز 20 فروردین 97 خواهد بود.
وی در زمینه رشد کمی و کیفی دوره های مختلف جشنواره نیز تاکید کرد: در اولین دوره این جشنواره 6 اثر با 12 اجرا برگزار شده است و دوره دوم نیز با 8 اثر اجرا شده است.
نصیری افزود: در دوره های اول و دوم بیشتر به اجراهای آیینی اختصاص داشته است. از دوره سوم به بعد بخش مسابقه و آیینی به مسابقه اضافه شده و رویکرد داوری تقویت شده است؛ به طوریکه در سال 94 بالغ بر 47 طرح به جشنواره ارسال شده که 11 اثر موفق به اجرا در جشنواره سوم شد.
وی در باره دوره چهارم نیز گفت: در دوره چهارم 70 طرح به جشنواره ارسال شد که 18 طرح برگزیده با 60 اجرا در نوروز سال داشتیم.
وی در پایان گفت: منطقه آزاد ارس پیوند صنعت و هنر را محقق کرده است و جشنواره تئاتر خیابانی ارس نیز هر ساله میلیون ها گردشگر را با هنر تئاتر آشنا می کند.

ارس بهترین مسیر را برای تاثیرگذاری فرهنگی انتخاب کرده است
مسئول بخش تئاتر خیابانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و عضو شورای سیاست گذاری جشنواره نیز در این آیین، گفت: نگاه مدیران فرهنگی سازمان منطقه آزاد ارس شایسته تقدیر است. چراکه بهترین مسیر را برای تاثیرگذاری فرهنگی انتخاب کرده اند.
سامان خلیلیان تاکید کرد: انتخاب تئاتر و به خصوص تئاتر خیابانی می تواند به راحتی منطقه آزاد ارس را به عموم مردم معرفی کرده و اهداف مدیران ارس را به آسانی به مخاطبان منتقل کند.
وی افزود: اینکه منطقه آزاد ارس و هنرمندان ارس برای این جشنواره پیش قدم شده اند نیز قابل تقدیر است و موفقیت دوره چهارم جشنواره تئاتر خیابانی ارس نشان داد که این جشنواره در مسیر درستی قرار دارد.
عضو شورای سیاست گذاری پنجمین جشنواره تئاتر خیابانی ارس، در ادامه گفت: با گسترش جغرافیایی جشنواره تئاتر خیابانی ارس به 7 منطقه آزاد ایران، بدون شک شاهد افزایش کیفیت و کمیت آثار رسیده به جشنواره خواهیم بود.
وی خاطرنشان کرد: تئاتر خیابانی ارس می تواند گردشگری هنری و فرهنگی را نیز در کنار سایر بخش های گردشگری ارس، مطرح کند.
کارگردان و پیشکسوت تئاتر استان و دیگر عضو شورای سیاست گذاری جشنواره نیز در این آیین ضمن اشاره به استمرار جشنواره تئاتر خیابانی ارس، عنوان کرد: برنامه های مستمر فرهنگی همانند جشنواره تئاتر خیابانی ارس که در منطقه آزاد ارس اتفاق می افتد، فرصت مغتنمی را برای توسعه فرهنگی ارس فراهم می آورد.
علیرضا لطف خدایی تصریح کرد: اثربخشی این نوع از جشنواره ها باید در عمل مشخص شود و بهتر است در طول سال استمرار داشته باشد.
یکی از فعالان بومی عرصه تئاتر استان و دیگر از اعضای شورای سیاست گذاری پنجمین دوره جشنواره تئاتر خیابانی ارس در این آیین گفت: منطقه آزاد ارس این ویژگی را دارد که بتواند جشنواره تئاتر خیابانی را به صورت بین المللی اجرا کند و مسیر کنونی جشنواره نیز می تواند به این هدف مهم منتهی شود.
شهرام خدایی علمداری اظهار کرد: جشنواره تئاتر خیابانی ارس شاید تنها جشنواره در جهان باشد که در روز جهانی تئاتر آغاز می شود و این موضوع می تواند به جهانی شدن برند جشنواره تئاتر خیابانی ارس کمک کند.


هدف گیری ارس برای توسعه پایدار صحیح بوده است
دبیر هنری پنجمین دوره جشنواره تئاتر خیابانی ارس نیز گفت: برگزاری موفق 4 دوره از جشنواره تئاتر خیابانی ارس نشان دهنده هدف گیری درست سازمان منطقه آزاد در زمینه توسعه پایدار و همه جانبه است.
رامین راستی در آیین رونمایی از پوستر جشنواره، خاطرنشان کرد: معجزه تئاتر خیابانی در حوادثی چون زلزله اخیر کرمانشاه بیش از پیش مشخص شد و در جشنواره چهارم نیز رضایت مردم از اجراها و استقبال بسیار مناسب، نشان داد که عموم مردم چقدر راحت با تئاتر خیابانی ارتباط برقرار می کنند.
وی در پایان گفت: با حمایت های سازمان منطقه آزاد ارس و تقویت شورای سیاست گذاری جشنواره، امیدواریم که جشنواره پنجم نیز همانند دوره های گذشته از نظر کیفیت اجرایی زبانزد محافل تئاتری کشور شود.
گفتنی است، آیین رونمایی از پوستر پنجمین دوره جشنواره تئاتر خیابانی ارس با حضور مسئولان فرهنگی سازمان، استان و شهرستان، پیشکسوتان هنر تئاتر و هنرمندان این عرصه در سازمان منطقه آزاد ارس برگزار شد. پیش از آغاز آیین نیز کارگاه آموزشی بازیگری تئاتر در همین محل برگزار شد.

لینک کوتاه :

عکسهای مرتبط

آرشیو اخبار

انتخاب رنگ:
عرض اسکین:
پترن زمینه:
ستون های مگا منو:
گزینه جستجو: خروج