لزوم بازنگری در تصمیم های گذشته برای توسعه روابط اقتصادی ایران و ترکیه

لزوم بازنگری در تصمیم های گذشته برای توسعه روابط اقتصادی ایران و ترکیه


مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ارس در سومین نشست همکاری های بین بخشی ایران و ترکیه بر لزوم بازنگری در تصمیم های گذشته برای توسعه روابط اقتصادی ایران و ترکیه تاکید کرد.
به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل سازمان منطقه آزاد ارس، محسن خادم عرب باغی در دومین روز این نشست در وان ترکیه گفت: باید قدم های اساسی و تدابیر موثر برای افزایش روابط اقتصادی دو کشور اتخاذ شود.
وی افزود: تاکنون 375 کارخانه برای رفع نیاز بازار ایران، صادرات به کشورهای هدف و همچنین جلوگیری از واردات در منطقه آزاد ارس احداث شده است.
عرب باغی افزایش سرمایه گذاری های مشترک و سرمایه گذاری 100 درصد ترکیه ای در ایران و ارس را راهکار مناسبی برای افزایش تعامل ها و روابط اقتصادی بین دو کشور ایران و ترکیه اعلام کرد.
وی افزود: خوشبختانه هم دولت ها و هم مردم دو کشور علاقمند به افزایش روابط هستند و برای دستیابی به این اهداف بازنگری در تصمیم های گذشته ضروری است.
مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ارس ضعف بزرگ تولیدکنندگان و فعالان اقتصادی ترکیه را صرفا هدف قرار دادن فروش عنوان کرد و گفت: سرمایه گذاری در بازار بزرگ و پرمصرف ایران می تواند راهی کم هزینه برای دسترسی به بازار کشورهای حوزه cis باشد.
بر اساس این گزارش، مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ارس به عنوان تنها نماینده مناطق آزاد ایران در این نشست دو روزه حضور داشته و برای بهره مندی بیشتر از مزیت ها و فرصت های سرمایه گذاری های مشترک در ارس، با اعضای حاضر در این نشست وارد مذاکره شد.
سومین نشست همکاری های بین بخشی ایران و ترکیه روز سه شنبه و چهارشنبه در هتل هیلتون شهر وان ترکیه و تحت عنوان 'پروژه ابتکار شرق آناتولی و فرصت هایی برای تجارت 30 تا 50 میلیارد دلار' برگزار شد.
این نشست مشترک طی روز های ۵ و ۶ اردیبهشت با همکاری آژانس توسعه شرق آناتولی ترکیه، موسسه مطالعات استراتژیک آسیایی(تاسام) و دفتر مطالعات سیاسی و بین المللی وزارت امور خارجه ایران و با مشارکت مدیران و فعالان اقتصادی دو کشور در استان وان برگزار شد.
در این نشست دو روزه، تعمیق روابط اقتصادی متقابل با حضور سیاست گزاران، سازمان های مردم نهاد، کارآفرینان، بازرگانان و رسانه های دو کشور مورد بررسی قرار گرفت.
بررسی فرصتهای ارتقای حجم مبادلات تجاری دو کشور به سطح 30 تا 50 میلیارد دلار پیش بینی شده و گسترش مراودات بین سیاست گزاران و فعالان عرصه اقتصادی نیز از جمله اهداف جنبی این نشست بود.
همچنین پنل های جانبی تحت عنوان 'تجارت خارجی و پشتیبانی'، 'گسترش گردشگری و نقش استان های مرزی'، 'نقش رسانه های ایران و ترکیه در توسعه و آینده گردشگری دو کشور'، 'سرمایه گذاری و تفاهم در زمینه انرژی و توسعه زیر ساخت ها'، 'دیپلماسی اجتماعی، زبان و آموزش، اقتصاد و روابط دو جانبه' نیز برگزار شد.
نخستین نشست مشترک همکاری های ایران و ترکیه در سال 2014 در شهر وان و دومین دور این نشست نیز در 26 و 27 دسامبر سال 2015 میلادی در تهران برگزار شد.
گفتنی است یک چهارم سرمایه گذاری ها در ارس توسط شرکت های خارجی انجام شده و فعالان اقتصادی ترکیه ای بعنوان بخش عمده سرمایه گذاران خارجی ارس در بخش های مختلف صنعتی در این منطقه فعالیت دارند.
منطقه آزاد ارس با 51 هزار هکتار وسعت بعنوان صنعتی ترین منطقه آزاد ایران مطرح بوده و در چهار محدوده منفصل جلفا (مرز ایران و نخجوان) با 20 هزار و 500 هکتار، نوردوز (مرز ایران و ارمنستان) با 411 هکتار، محدوده خداآفرین با پنج هزار و 700 هکتار و محدوده قلی بگلو (مرز ایران و آذربایجان) با 25 هزار هکتار مجری سیاست ها و ماموریت های اقتصادی تعریف شده می باشد.

لینک کوتاه :

عکسهای مرتبط

آرشیو اخبار

انتخاب رنگ:
عرض اسکین:
پترن زمینه:
ستون های مگا منو:
گزینه جستجو: خروج