ارس از نگاه سفر اولی ها

ارس از نگاه سفر اولی ها

منطقه آزاد ارس همه ساله میزبان خیل عظیمی از گردشگران نوروزی از اقصی نقاط کشور است. پدیده ای که این منطقه را به یکی از قطب های بی رقیب گردشگری استان و حتی کشور تبدیل می کند. اما آنچه در این گزارش مد نظر است تشریح ارس از زوایه دید گردشگرانی است که برای اولین بار به این منطقه سفر کرده اند. سفر اولی های ارس برداشت های خود را از این منطقه آزاد در این گزارش بیان کرده اند.

سفر به توصیه آشنایان
آقای شاپور الهی از کرمانشاه با خانواده خودشان به ارس آمده بودند و طبق گفته خودشان با تعریفی که از دوستان و آشنایان شنیده بودند، تصمیم گرفتند این بار شمالغرب ایران و به خصوص منطقه آزاد ارس را برای سفر نوروزی خود انتخاب کنند. وی در این زمینه می گوید: ما به صورت کلی فکر می کردیم آنچه که نقشه می گوید شهر جلفا و منطقه آزاد ارس یک منطقه مرزی است که حالا مثل برخی دیگر از مرزهای کشور، بازارچه هایی برای عرضه محصولات داخلی و یا وارداتی دارد و چون در یک اقلیم جغرافیای کوهستانی و در کنار رودخانه ارس است، مناظر طبیعی خاص و زیبایی هست که می توانیم از دیدن انها لذت ببریم. اما خوشختانه آنچه که در این منطقه دیدیم با آنچه تصور می کردیم یک دنیا فاصله دارد.
الهی خاطرنشان می کند: ارس دنیایی است که در آن حرکت، تلاش و ساختن به معنی واقعی کلمه جریان دارد و همه می کوشند تا محیطی را فراهم کنند که برای مردم لذت بخش باشد.
وی ادامه می دهد: هر چند مجتمع های تجاری شیک و مدرن، اولین چیزهایی بود که در بدو ورود، توجه ما را به خود جلب کرد اما در حقیقت آنچه خیلی جالب بود اراده نامرئی فردی و اجتماعی است که در منطقه برای ساخته شدن و متفاوت بودن وجود دارد.
الهی عنوان می کند: فازهای صنعتی متعدد و سایت های باغی وسیع در کنار آثار گردشگری تاریخی کاملا حفاظت شده و بازسازی شده؛ منطقه آزاد ارس را نه یک منطقه مرزی بلکه به یک مرکز اقتصاد پویا و چند بعدی تبدیل خواهد کرد که زیرساخت های نیز کاملا آماده به نظر می رسد.

مکانی مناسب برای نشاط نوروزی
گردشگر دیگری که اولین بار از تهران به منطقه آزاد ارس سفر کرده است، می گوید: منطقه آزاد ارس، مکان بسیار خوبی برای پیشرفت اقتصادی است. به خصوص در زمینه تجاری این موضوع کاملا مشهود است.
سامان زندی ادامه می دهد: در این منطقه با اندکی تحقیق و مطالعه امکان تهیه یک پکیچ کامل توریستی دو الی سه روزه برای هر گردشگر وجود دارد که می تواند فرصت خوبی برای جذب گردشگر از شهر های مرکزی کشور و پایتخت باشد.


تولیدات منطقه در مجتمع های تجاری ارس
یکی از گردشگرانی که از اصفهان، وارد منطقه آزاد ارس شده است از ضعف امکانات حمل و نقل ریلی و به خصوص عدم ارتباط ریلی ارس با دیگر کشورها گلایه دارد و اظهار می کند: ارس سرزمین زیبایی است و امیدواریم که زیبایی های گردشگری این منطقه هر چه بیشتر شود.
علی محمدزاده در مورد توسعه گردشگری ارس هم می گوید: مهم ترین حوزه که می تواند گردشگری منطقه را تکان دهد، توسعه گردشگری تجاری و خرید است و خوشبختانه در ارس شاهد فعالیت های خوبی در این حوزه بودیم. برایمان جالب بود که یک کفش مارکدار به قیمت مناسب خریدیم اما بعدا متوجه شدیم که این کفش در خود منطقه آزاد ارس تولید می شود.

لینک کوتاه :

آرشیو اخبار

انتخاب رنگ:
عرض اسکین:
پترن زمینه:
ستون های مگا منو:
گزینه جستجو: خروج