مدیر کل میراث فرهنگی استان خبر داد

چشمه تراورتن منطقه آزاد ارس (شهرستان جلفا) ثبت ملی شد

چشمه تراورتن منطقه آزاد ارس (شهرستان جلفا) ثبت ملی شد

مدیرکل میراث ‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان آذربایجان شرقی گفت: چشمه تروارتن منطقه آزاد ارس (شهرستان جلفا) در فهرست ملی میراث طبیعی ثبت شد.

به‌گزارش روابط‌ عمومی و امور بین الملل سازمان منطقه آزاد ارس، مهندس مرتضی آبدار با اعلام این خبر افزود: در جلسه امروز کمیته ثبت آثار در سازمان میراث فرهنگی کشور با حضور اعضای کمیته و کارشناسان ارشد میراث فرهنگی، پرونده این چشمه مورد بررسی قرار گرفت و در نهایب با تصویب اعضای حاضر به عنوان یکی از آثار طبیعی ارزشمند استان آذربایجان شرقی به ثبت ملی رسید.

وی خاطر نشان کرد: پرونده این چشمه که با همکاری سازمان منطقه آزاد ارس تهیه شده است قبلاً در جلسه شورای ثبت آثار استان به منظور ثبت، بررسی و تصویب شده بود و پس از ارسال پرونده نهایی آن به سازمان میراث فرهنگی کشور و انجام اقدامات لازم از سوی کارشناسان این اداره کل، در جلسه امروز کمیته ثبت آثار، به عنوان اثر طبیعی به ثبت رسید.

گفتنی است چشمه تراورتن به عنوان یکی از ژئوسایت ها، ژئو پارک پیشنهادی ارس می باشد که شامل ژئوسایت های زمین شناسی، مناطق فسیلی، چشمه های معدنی و آبشارهای مختلف است.

منطقه آزاد ارس در شمال غرب ایران و در همسایگی با کشورهای آذربایجان و ارمنستان و جمهوری خودمختار نخجوان واقع می باشد.

ارس با 51 هزار هکتار وسعت بعنوان صنعتی ترین منطقه آزاد ایران مطرح بوده و در چهار محدوده منفصل جلفا (مرز ایران و نخجوان) با 20 هزار و 500 هکتار، نوردوز (مرز ایران و ارمنستان) با 411 هکتار، محدوده خداآفرین با پنج هزار و 700 هکتار و محدوده قلی بگلو (مرز ایران و آذربایجان) با 25 هزار هکتار مجری سیاست ها و ماموریت های اقتصادی تعریف شده می باشد.


منبع: http://www.eachto.ir

 

لینک کوتاه :

آرشیو اخبار

انتخاب رنگ:
عرض اسکین:
پترن زمینه:
ستون های مگا منو:
گزینه جستجو: خروج