اقدامات لازم برای مبارزه با قاچاق در ارس صورت گرفته است / برخی نگرش ها مانع رونق اقتصادی است

اقدامات لازم برای مبارزه با قاچاق در ارس صورت گرفته است / برخی نگرش ها مانع رونق اقتصادی است

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ارس در نشست تخصصی کمیسیون برنامه ریزی و نظارت بر مبارزه با قاچاق کالا و ارز استان در منطقه آزاد ارس گفت: اقدامات لازم برای جلوگیری از قاچاق کالا در ارس صورت گرفته است.
به گزارش اداره کل روابط عمومی و امور بین الملل سازمان منطقه آزاد ارس، محسن خادم عرب باغی با بیان این مطلب افزود: ساماندهی مبادی خروجی و گیت ها، اعمال برخی محدودیت ها در ورود کالاهای خارجی مشابه داخلی به منطقه، تجهیز مبادی به امکانات پیشرفته و جلوگیری از تجمیع کالا در انبارها در راستای جلوگیری از قاچاق کالا در ارس انجام شده است.
وی با اشاره به سهم ناچیز واردات کالا از منطقه آزاد ارس خاطرنشان کرد: سال گذشته در مجموع 93 میلیون دلار کالا از طریق گمرک منطقه ازاد ارس وارد شده که نمی تواند سهمی در قاچاق کالا به کشور داشته باشد.
عرب باغی با ابراز گلایه از نگاه برخی مسوولان به این منطقه به عنوان منشا قاچاق کالا، با رد این نگرش ها این گونه اظهارات را مانع بزرگی در پیشرفت و رونق اقتصادی بیان کرد.
وی افزود: طی دو سال گذشته با تغییر رویکرد در واحدهای تولیدی که عمدتا محلی برای بسته بندی کالاهای خارجی بود، هم اکنون اکثر این واحدها با استفاده از کالاهای واسطه ای در تولید و اشتغال در سطح کشور سهم بزرگی دارند.
وی آمادگی منطقه آزاد ارس را در مبارزه جدی با پدیده قاچاق و حمایت از تولیدات داخلی و سیاست های توسعه محور دولت اعلام کرد.
معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار آذربایجان شرقی با بیان اینکه معظل قاچاق تهدید جدی در تولید و اشتغال است، بر ضرورت مقابله با این پدیده تاکید کرد.
سعید شبستری در نشست تخصصی کمیسیون برنامه ریزی و نظارت بر مبارزه با قاچاق کالا و ارز استان آذربایجان شرقی در منطقه آزاد ارس، اظهار کرد: با وجود اتخاذ تدابیر لازم برای مبارزه با پدیده قاچاق هنوز با وضعیت ایده آل و مطلوب فاصله داریم و این امر پیشرفت و توسعه را تحت الشعاع قرار داده است.
وی بر ضرورت همکاری بین بخشی و تعامل تمامی دستگاه ها و سازمان ها در مبارزه با قاچاق کالا تاکید کرد و افزود: خوشبختانه عزم جدی در این راستا در مسوولان استانی وجود دارد.
معاون سیاسی و امنیتی استاندار، افزایش نظارت ها، کنترل مبادی ورودی و مجهز شدن به امکانات و تجهیزات پیشرفته در کنار بهره گیری از نیروی انسانی کافی و مجرب را در مهار قاچاق کالا موثر دانست.
شبستری با اشاره به سیاست های دولت در تحقق اقتصاد مقاومتی و تکیه بر تولید داخلی مورد تاکید مقام معظم رهبری و شخص رئیس جمهور، تصریح کرد: مبارزه قاطع با قاچاق کالا به منظور حمایت از تولید داخلی، رفع وابستگی ها و رونق اقتصادی را به دنبال خواهد داشت.
وی به اقدامات موثر کمیسیون مبارزه با قاچاق کالا و ارز استان در آسیب شناسی و پیشگیری از قاچاق کالا اشاره و خاطرنشان کرد: در این راستا اقدامات خوبی در منطقه آزاد ارس انجام شده است.
وی نبود آزمایشگاه فرآورده های نفتی در اداره استاندارد و طولانی بودن مهلت رسیدگی به پرونده های قاچاق سوخت را مانعی بزرگ در اجرای سیاست و برنامه های مبارزه با قاچاق کالا بیان کرد.
شبستری همچنین بر ضرورت رفع مشکلات صادرکنندگان و فعالان اقتصادی با روان سازی امورات را گامی مهم در رونق اقتصادی استان و منطقه آزاد ارس دانست.
در این نشست تخصصی تعدادی از مدیران استانی عضو به بیان نکته نظرات در خصوص راهکارهای عملی موثر در مبارزه با قاچاق کالا، جلوگیری از ورود کالاهای مشابه داخلی، نظارت گمرک بر مبادی خروجی و نظارت بر ورود مواد غذایی ممنوعه به کشور پرداختند.

ایجاد آزمایشگاه فرآورده های نفتی با مشارکت منطقه آزاد ارس ظرف یک ماه آینده، تعیین تکلیف کالاهای مکشوفه بلاتکلیف در انبارهای استان، استقرار نمایندگی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز در منطقه آزاد ارس و تجهیز منطقه آزاد ارس به سامانه یکپارچه گمرکی از مصوبات این نشست بود.

برچسب ها : ارس, قاچاق
لینک کوتاه :

آرشیو اخبار

انتخاب رنگ:
عرض اسکین:
پترن زمینه:
ستون های مگا منو:
گزینه جستجو: خروج