کارگاه آموزشی آشنایی با خدمات صندوق ضمانت صادرات ایران در منطقه آزاد ارس برگزار شد

کارگاه آموزشی آشنایی با خدمات صندوق ضمانت صادرات ایران در منطقه آزاد ارس برگزار شد

کارگاه آموزشی آشنایی با خدمات صندوق ضمانت صادرات ایران با حضور مدیران و کارشناسان صندوق ضمانت صادرات ایران و جمعی از شرکت ها و روسای شعب بانک ها و بیمه ها و دانشگاه های فعال در منطقه آزاد ارس برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل سازمان منطقه آزاد ارس معاون اقتصاد و سرمایه گذاری این سازمان در آیین شروع این کارگاه گفت: تسهيل، ترغيب و توسعه صادرات و افزايش رقابت‌پذيري صادركنندگان و ایجاد شرایط اطمینان برای سرمایه گذاران داخلی و خارجی از جمله اهداف سازمان منطقه آزاد ارس برای توسعه صادرات و پویایی اقتصاد است.

ایرج حاتمی با اشاره به مزایای صندوق صادارت ایران اظهارداشت : این صندوق دارای پوشش ها و خدمات متنوعی است که عمده خدمات این بخش در زمینه مسائل مربوط به صدور ضمانت نامه ها در جهت تامين مالي صادرات در مرحله قبل از حمل، و صدور بیمه نامه ها جهت پوشش ريسك مطالبات صادر كنندگان از خريداران خارجي در مرحله بعد از حمل و در نهايت پرداخت خسارات و بازیافت آنها است.

وی ابراز امیدواری کرد با بهره مندی از خدمات این صندوق رغبت و تقاضای سرمایه گذاری در منطقه آزاد ارس بیشتر شود.

وی به رشد قابل توجه صادرات از گمرک منطقه آزاد ارس تاکید کرد و افزود : میزان صادرات سال گذشته در مدت 12 ماه 74 میلیون دلار بوده و این در حالیست که فقط در نیمه نخست سال جاری این رقم به 56 میلیون دلار رسیده است.

ایرج حاتمی با اشاره به افزایش حجم صادرات در منطقه آزاد ارس گفت: در مدت شش ماهه نخست سال جاری در صادرات قطعی 55 درصد ، صادرات حاصل از تولید و ترانزيت خارجی 129 درصد، تولید کالا 76 درصد و در ثبت شرکتها 17 درصد رشد داشته ایم که نشان از خیز منطقه آزاد ارس برای گسترش اقتصاد و حضور در عرصه های بین المللی است.

وی یادآور شد از زمان شروع بکار رسمی سازمان منطقه آزاد ارس در سال 1384 بیش از 8550میلیارد ریال تا پایان سال 89  سرمایه گذاری اسمی داخلی و خارجی در این منطقه صورت گرفته است.

حاتمی افزود : دولت به دنبال تقویت این صندوق جهت حمایت از صادرکنندگان و افزایش رونق اقتصاد کشور است و در این راستا با ایجاد شعب صندوق ضمانت صادرات زمینه های رونق صادرات غیر نفتی کشور را فراهم می نماید.

وی در رابطه با این کارگاه افزود: در این کارگاه مباحث لازم برای آشنایی با خدمات صندوق ضمانت صادرات از جمله خدمات اعتبارسنجی داخلی و خارجی ، صدور انواع بیمه نامه و ضمانت نامه و بررسی و احراز و پرداخت خسارات مورد بحث و بررسی قرار می گیرد.

حاتمی با بیان اینکه اين صندوق به پشتوانه حمايتهاي مالي دولت، علاوه بر پوشش ريسكهاي سياسي و تجاري صادرات، با صدور انواع ضمانتنامه اعتباري، به تامين منابع مالي مورد نياز صادركنندگان كمك مي نمايد افزود: يكي از عواملي كه همواره موجب نگراني صادركنندگان است وجود ريسكهاي سياسي و تجاري در روند صادرات آنها ميباشد، چرا كه تحقق هر يك از اين ريسكها موجب عدم وصول وجه كالا و خدمات صادره از سوي آنها مي گردد.

منطقه آزاد ارس در 4 بخش منفصل در شمالغرب ايران و نقطه صفر مرزي در مجاورت با کشورهای ارمنستان، آذربايجان و جمهوري خودمختار نخجوان و کنار رود مرزی ارس استقرار يافته است و بخش هایی از شهرستانهای جلفا و خداآفرین را به مساحت 51ه

لینک کوتاه :

عکسهای مرتبط

آرشیو اخبار

انتخاب رنگ:
عرض اسکین:
پترن زمینه:
ستون های مگا منو:
گزینه جستجو: خروج