سیاستی اقتصادی برای رونق تولید و افزایش اشتغال

 سیاستی اقتصادی برای رونق تولید و افزایش اشتغال

تولید آسان و سودآور و تجارت آزاد به دور از قوانین دست و پاگیر مزیت های بسیار مهمی برای رشد و توسعه اقتصادی هستند.

بهره مندی حداکثری از ظرفیت های ملی جهت تحقق اهداف و برنامه های تدوین شده برای دستیابی به اقتصادی پویا و قابل رقابت در جهان، سیاست های مهم کشورها در مسیر توسعه و خودکفایی است.

افزایش روزافزون مشکلات در مسیر تولید و تهیه مواد اولیه از یک سو و مشکلات بیکاری و کاهش امنیت شغلی از سویی دیگر، بسیاری از کشورهای دنیا را با بحران های اقتصادی و اجتماعی فلج کننده ای روبرو کرده است. امروزه کشورهای موفق در تولید و صنعت و قدرت های اقتصادی جهان و همچنین کشورهای در حال توسعه همگی به دنبال راهبردهای جلوگیری از رکود و تورم در اقتصاد خود هستند.

 

ایده ای برای تجارت آزاد

دستیابی به تجارت، تولید و صادرات آسان راه حلی مناسب برای رونق وضعیت اقتصادی و توسعه روابط بین المللی می باشد. یکی از راه حل های مناسب بشر برای رونق کسب و کار، ایجاد مناطقی برای تجارت آزاد بود.   نخستين بنادر شناخته شده آزاد جهان، در حقيقت، مناطق محصورى با ديوارهاى دفاعى بودند، که در بنادر (چاليس و پيرائوس) يونان بنا شده بودند. قديمى‌ترين بندر یا منطقه آزاد جهان، که به‌طور مشخص براى افزايش حجم داد و ستد پايه‌گذارى شد، بندر آزاد رومى‌ها واقع در جزيره (دلاس) در درياى اژه بود، که با هدف افزايش حجم مبادلات تجارى بين مصر، يونان، سوريه، شمال آفريقا، آسيا و رم تأسيس شده بود و همه داد و ستدها بدون دريافت حقوق گمرکى انجام مى‌شد. بعد از اين به بنادر ديگرى نظير (جنوا، ونيز، جبل‌الطارق) مى‌رسيم که وظايفى همانند بنادر آزاد دلاس داشتند.

بعد از رواج راه اندازی این مناطق در سراسر جهان می توان بندر هامبورگ در آلمان، لينز در اتريش، مارسى در فرانسه، روتردام در هلند، سانفرانسيسکو، نيامى و نيويورک در آمريکا و نيز ناپل در ايتاليا، و شانون در ايرلند را بعنوان مهم‌ترين اين مناطق در کشورهاى صنعتى نام برد. در کشورهاى جهان سوم مشهورترين اين مناطق سنگاپور، هنگ‌کنگ، کولون در پاناما، کائوهسيونگ در تايوان واپن سينون در کره جنوبي، کاندالا و سانتاکروز در هندوستان و جبل على واقع در امارات متحده عربي هستند.

از این رو با تامل در سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی که به منزله نقشه راه بخش اقتصاد ایران است بر توسعه حوزه عمل مناطق آزاد با انتقال فناوری های پیشرفته، گسترش و تسهیل تولید، صادرات کالا و خدمات و تامین نیازهای ضروری و منابع مالی از خارج تاکید شده است.

با نگاهی به دیدگاه های مقام معظم رهبری و ریاست محترم جمهوری اسلامی ایران در رابطه با لزوم تقویت اقتصاد ملی با تکیه بر توان داخل و رونق تولید، صادرات غیرنفتی و توسعه روابط بین المللی، می توان گفت مناطق آزاد می توانند الگویی برای تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی باشند.

توسعه روابط خارجی با همسایه ها

دیدار ریاست جمهوری اسلامی ایران دکتر حسن روحانی با رؤسای جمهور کشورهای همسایه از جمله ترکیه، آذربایجان، ارمنستان و کشورهای حوزه cis ، و تاکید بر تقویت بیشتر روابط اقتصادی تجار و بازرگانان کشورهای منطقه بیانگر نگاه عمیق و استراتژیک ایران بر موضوع توسعه روابط همه جانبه خارجی با همسایه هاست.

همسایه های قدرتمند و در حال توسعه ما در عرصه اقتصاد کشورهای ترکیه، آذربایجان و ارمنستان هستند که با دیدارهای مختلف دولت ایران با سران دولت این کشورها در یکسال اخیر شاهد بهبود وضعیت روابط اقتصادی هستیم.

 

 مناطق آزاد

در تعریف کلی این مناطق می توان گفت، منطقه ای در یک کشور که برای تسهیل و توسعه صادرات و جذب سرمایه های خارجی به وجود می آید. به عبارت دیگر منطقه آزاد در زمینه صادرات کالا و جذب سرمایه های خارجی به طور کامل آزاد بوده و با راه کارهای بسیار تسهیل کننده ای برای صادرات و جذب سرمایه های خارجی از طریق این مناطق، دولتها سعی می کنند تا زمینه های مناسب را برای سرمایه گذاری و توسعه صادرات و کسب درآمدهای ارزی به وجود آورند.

ایران بعنوان یکی از غنی ترین کشورهای دنیا از حیث منابع انرژی نفت و گاز و معادن است. اما طبق بررسی های مراکز علمی کمتر از یکصد سال آینده منابع نفتی به پایان می رسد. دیدگاه مسؤلین کشور نسبت به درآمدهای اقتصادی با ارایه سند کلی اقتصاد مقاومتی مشخص شد. در این سند دوری از خام فروشی و سعی برای کسب ارزش افزوده بیشتر از داشته های داخل و توجه ویژه به صادرات غیرنفتی با تقویت تولید داخل، از مهمترین رویکردهای راهبردی اقتصاد ایران می باشد.

ایران به جهت موقعیت استراتژیک در قاره آسیا و قرارگیری در کریدورهای بین المللی نقش مهمی در اقتصاد این قاره و حتی در اقتصاد دنیا دارد. بر این اساس بهره مندی از مزیت های موجود با توجه به توسعه روابط خارجی و در گام نخست بهبود روابط تجاری و اقتصادی با کشورهای همسایه و منطقه در اولویت دولت قرار گرفته است.

 

ارس، منطقه ای خاص برای رونق تجارت خارجی

وجود مشکلات مختلف در روابط کشورهای منطقه و همچنین مسایل کشور روسیه با اتحادیه اروپا و آمریکا و افزایش تحریم های اقتصادی علیه روسیه، شرایط بسیار ویژه و منحصربفردی برای جذب سرمایه گذاران خارجی جهت تولید و صادرات کالا و بازاریابی و تصرف بازار نیازهای اساسی این کشورها برای سرمایه گذاران منطقه آزاد ارس پدید آورده است.

از این رو رفت و آمد هیات های اقتصادی و تجاری کشورهای منطقه به این منطقه آزاد با افزایش چشمگیری روبرو شده است. تنها در یکسال اخیر بیش از 25 هیات خارجی از کشورهای مختلف آسیایی، اروپایی و آفریقایی در سطوح مختلف اعم از وزیر، سفیر، رایزنان تجاری و بازرگانی و هیات های اقتصادی متعدد جهت سرمایه گذاری از ارس بازدید کرده و مذاکرات بسیاری از این هیات ها در گروه های تخصصی ادامه دارد.

 

معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور و سخنگوی دولت درباره منطقه آزاد ارس می گوید: ظرفیت های منطقه آزاد ارس بی نظیر است و یقین می دانم بزودی منطقه آزاد ارس در تمامی زمینه ها سرآمد تر از گذشته و سایر مناطق آزاد می شود.

دکتر محمدباقر نوبخت پس از بازدید از فازهای یک و دو صنعتی منطقه آزاد ارس و سایت کشاورزی و سایت صنایع سنگین می افزاید: با روحیه ای پرانرژی و بسیار خوشحال از این خطه می روم، چرا که طی این بازدید با جرات می گویم که ظرفیت های منطقه آزاد ارس بی نظیر و فوق العاده است و امیدوارم بزودی شاهد شکوفایی پتانسیل های منطقه آزاد ارس با مدیریت شایسته مسئولان آن باشیم.

 

استاندار آذربایجان شرقی وجود مسیرهای ریلی و نیز مسیرهای حمل و نقلی را جزو مهمترین مزیت ها و ویژگی های منطقه آزاد ارس می داند و در ادامه با بیان اینکه منطقه آزاد تجاری و صنعتی ارس فرصت گرانب های استان آذربایجان شرقی برای حضور در عرصه های بین المللی است، ابراز می دارد: بدون شک کارشکنی در برابر توسعه ارس مخالفت با من است.

اسماعیل جبارزاده از منطقه آزاد ارس به عنوان موتور محرکه توسعه استان یاد کرده و با بیان اینکه باید از تمام ظرفیت های ارس برای رشد و بالندگی منطقه و استان بهره برداری کرد، منطقه آزاد ارس را عاملی مهم برای تبدیل آذربایجان شرقی به قطب توسعه و رفع معضل بیکاری یاد می کند.

نماینده مردم مرند و جلفا و عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با اشاره به وضعیت بد شاخص های اقتصادی شمال غرب کشور، منطقه آزاد ارس را فرصتی طلایی برای توسعه شمال غرب کشور می داند.

محمد حسن نژاد می گوید: بدون اغراق بگویم اگر بخواهیم آینده آذربایجان تضمین شود باید منطقه آزاد ارس رشد کرده و نیازهای اساسی آن از جمله زیرساخت های ارتباطی فراهم شود.