دیدار مدیرعامل منطقه آزاد ارس با وزیر اقتصادوصنعت نخجوان

دیدار مدیرعامل منطقه آزاد ارس با وزیر اقتصادوصنعت نخجوان

عرب باغی تاکید کرد:

لزوم بهره مندی از مزیت های اقتصادی منطقه آزادارس و نخجوان

باید از روابط خارجی در حال گسترش ایران استفاده کرد

وزیر اقتصاد و صنعت جمهوری خودمختار نخجوان در راس هیاتی از تولیدکنندگان و سرمایه گذاران نخجوان وارد منطقه آزاد ارس شده و از این منطقه بازدید نمود.

به گزارش روابط عمومی و بین الملل سازمان منطقه آزاد ارس، فامیل سید اف وزیر اقتصاد و صنعت نخجوان از فازهای صنعتی منطقه آزاد ارس بازدید کرده و در رابطه با گسترش روابط دوستانه با مدیرعامل منطقه آزاد ارس دیدار نمود.

مدیرعامل منطقه آزاد ارس در این دیدار با اشاره به اشتراکات فرهنگی و دینی بین ملت ایران و آذربایجان گفت: دشمنان همواره با توطئه های خود تفرقه افکنی بین ملت های مسلمان را هدف قرار داده اند که هیچ نتیجه ای نداشته و نخواهد داشت.

محسن خادم عرب باغی با اشاره به دوران جدایی و استقلال آذربایجان گفت: در آن زمان کشور شما با مشکلات عدیده ای روبرو شد و ما سعی بر کمک برای حل آن مسایل داشتیم.

وی گفت: پیشرفت های نخجوان برای ما غرورآفرین است و حکومت برای رفاه مردم و توسعه کشورش تلاش می کند.

وی شرایط قانونی ویژه منطقه آزاد ارس و تسهیلات قانونی برای سرمایه گذاری آسان را از مزیت های این منطقه برای گسترش روابط و فعالیت های اقتصادی دوطرفه دانست و گفت: آذربایجانی ها سابقه تجاری و اقتصادی خوبی دارند و باید با ارتقاء سطح مبادلات تجاری و سهولت بهره مندی از زمینه های گردشگری بین دو کشور از این پتانسیل ها بهره برداری شود.

عرب باغی گفت: رؤسای جمهور دو کشور ایران و آذربایجان در سفر رئیس جمهور علی یف به تهران بر لزوم گسترش روابط بین دوکشور تاکید داشتند و باید با استفاده از فرصت پیش آمده قدم های اجرایی جدی تری برای توسعه روابط برداشته شود.

مدیرعامل منطقه آزاد ارس گفت: ایران با رشد تکنولژی توانایی ساخت و تامین ماشین آلات صنعتی را دارد و سرمایه گذاران نخجوانی می توانند با حضور در نمایشگاه بین المللی ایران از این مزیت بهره مند شوند.

عرب باغی افزود: مواد اولیه تولید در ایران فراهم است و صنعتگران و تولیدکنندگان نخجوانی می توانند از این فرصت استفاده کنند.

عرب باغی از اتخاذ تفاهم در رابطه با فعالیت های تجاری، صنعتی و گردشگری خبر داد و گفت: در مراحل بعدی هیات های ایرانی و نخجوانی در رابطه با همکاری ها مذاکره خواهند کرد.

روابط اقتصادی کنونی قانع کننده نیست

سیداف وزیر اقتصاد و صنعت نخجوان نیز در این دیدار کمک های ایران در زمان مناقشه قره باغ را یادآور شد و با اشاره به لزوم گسترش روابط اقتصادی گفت: در گذشته مبادلات خوبی بین ایران و نخجوان صورت گرفته است که باید افزایش یابد.

وزیر اقتصاد نخجوان با بیان اینکه در آذربایجان 10 منطقه اقتصادی وجود دارد که از همه مهمتر نخجوان می باشد افزود: اصلاحات اقتصادی آذربایجان از نخجوان شروع شد و این امر به توسعه نخجوان کمک کرد.

وی با بیان اینکه ایران یکی از کشورهای قدرتمند دنیا می باشد و موجب افتخار است گفت: ما قانع به روابط کنونی نیستیم و آماده ایم روابط در سطح گسترده تر افزایش یابد.

سید اف گفت: 450 شرکت در نخجوان فعالیت اقتصادی دارند و با 40 کشور دنیا رابطه داریم که ایران یکی از آن هاست.

وی گفت: شرایط خوبی برای سرمایه گذاران در منطقه آزاد ارس فراهم شده است و من از سرمایه گذاران نخجوان برای سرمایه گذاری در ارس دعوت کرده ام، چراکه تجارت و سرمایه گذاری در ارس پرسود خواهد بود.

بازار ایران قابل چشم پوشی نیست

در این دیدار مدیرعامل شرکت جهان هلدینگ نخجوان نیز گفت: بازار ایران قابل چشم پوشی نیست و بسیار مهم است.

وی افزود: اگر بخواهیم سرمایه گذاری توسعه یابد باید شرایط در دنیای کنونی تسهیل شود.

مدیرعامل جهان هلدینگ نخجوان گفت: در تجارت هزینه های حمل و نقل بسیار مهم است و با توجه به فراهم بودن پتانسیل های لازم برای راه اندازی تجارت پرسود ارس مزیت خوبی برای ما می باشد.

لینک کوتاه :

عکسهای مرتبط

آرشیو اخبار

انتخاب رنگ:
عرض اسکین:
پترن زمینه:
ستون های مگا منو:
گزینه جستجو: خروج