با حضور معاون وزیر جهاد کشاورزی: مسائل کشاورزان دشت های گردیان و گلفرج بررسی شد

با حضور معاون وزیر جهاد کشاورزی: مسائل کشاورزان دشت های گردیان و گلفرج بررسی شد
قائم مقام و معاون وزیر جهاد کشاورزی در امور حقوقی و مجلس با حضور در منطقه آزاد ارس از نزدیک در جریان مسایل و مشکلات کشاورزان این منطقه و شهرستان جلفا قرار گرفت.
به گزارش روابط عمومی و بین الملل سازمان منطقه آزاد ارس، جلسه ای با حضور مدیرعامل و معاون اقتصادی و سرمایه گذاری منطقه آزاد ارس، نماینده مردم مرند و جلفا، قائم مقام و معاون وزیر در امور حقوقی و مجلس، معاون وزیر جهاد کشاورزی و رئیس سازمان جنگل ها و مراتع طبیعی، فرماندار جلفا و نمایندگان و روسای بانک زمین، بانک کشاورزی، شرکت جهاد مجد و هیات مدیره تعاونی گردیان برگزار شد و مسائل مربوط به دشت های گردیان و گلفرج بررسی شد.
آقایی قائم مقام و معاون وزیر جهاد کشاورزی در امور حقوقی و مجلس در گفتگو با خبرنگاران از حل مسایل دشت گردیان تا دو ماه آینده خبر داد. وی گفت: با پیگیری های مجدانه نماینده مردم مرند و جلفا در جریان مشکلات اراضی کشاورزی این منطقه قرار گرفتیم و سعی می کنیم تا دوماه آینده مباحث مالی و حقوقی دشت گردیان حل شده و مردم با آسودگی خاطر به فعالیت های کشاورزی خود ادامه دهند.
وی در رابطه با مسایل دشت گلفرج نیز گفت: با بازدید میدانی و ارایه گزارش از سوی مسولین، اهالی و کشاورزان و جلسه ای که با حضور مسولین امر برگزار شد در رابطه با مشکلات این دشت مباحث مطرح شده و توافق لازم انجام شد و امیدواریم بزودی با اجرایی شدن این توافقات شاهد رشد فعالیت های کشاورزی
و باغی در این دشت باشیم.
آقایی با تاکید بر لزوم بهره برداری حداکثری از نعمت آب و خاک حاصلخیز در منطقه آزاد ارس با بیان اینکه ارس قابلیت خوبی برای ایجاد صنایع تبدیلی دارد، گفت: راه اندازی صنایع تبدیلی با وجود منابع و مواد عظیم غذایی در دشت های این منطقه می تواند جهش بزرگی در اشتغال و اقتصاد منطقه داشته و از صادرات مواد خام به خارج جلوگیری کند.
وی بر ضرورت پیشگام بودن مردم بومی منطقه در راه اندازی صنایع تبدیلی تاکید کرد و گفت: با توجه به وجود منطقه آزاد ارس و پتانسیل های بالقوه کشاورزی در این منطقه راه اندازی صنایع تبدیلی توجیح پذیر می باشد.
وی تامین امنیت غذایی کشور را اصل مهمی در فعالیت های کشاورزی دانست و گفت: این مسئله یکی از سیاست های اساسی و کلان اعلام شده توسط مقام معظم رهبری بوده و دولت و مجلس با حساسیت ویژه ای پیگیر رفع مشکلات و گشایش مسیرهای توسعه ای در این حوزه هستند.
نماینده مردم مرند و جلفا در مجلس شورای اسلامی گفت: مباحث خوبی در جلسه مورد نقد و بررسی قرار گرفت و مستثنیات بوجود آمده در اراضی که مورد پیگیری همیشگی اهالی منطقه یود مطرح شد که نتایج خوبی داشت.
محمد حسن نژاد گفت: طبق توافقات بعمل آمده قرار شد بزودی مطالبات بانک کشاورزی توسط شرکت جهاد مجد پرداخت شده و سطح زیر کشت در دشت های کشاورزی به حداکثر برسد.
وی افزود: در رابطه با دشت گلفرج و مشکلات مربوط به این دشت نیز بررسی شد و قرار شد در اسرع وقت مسائل حقوقی بوجود آمده در واگذاری های قبلی مشخص شده و واگذاری های بعدی نیز با تعیین حد و حدود اراضی و تعیین صاحب اصلی اراضی انجام شود. حسن نژاد افزود: بر اساس توافقات این جلسه مقرر شد کمسیون ماده واحده با سرعت بیشتر به شکایت ها رسیدگی نماید و ملی و غیر ملی بودن اراضی مشخص شده و واگذاری به افراد بومی فاقد زمین، زمین کشاورزی ارایه شود.
محمد حسن نژاد در پاسخ یکی از خبرنگاران مبنی بر آخرین وضعیت پرداخت خسارت حاصل از بارش تگرگ و سرمازدگی در سال گذشته به باغات دشت گردیان و سایر باغات در شهرستان جلفا گفت: به خسارت های سال گذشته مبلغی تخصیص داده نشد.
نماینده مردم مرند و جلفا به خسارت های شدید 500 و 3000 میلیارد ریالی به باغات شهرستان های جلفا و مرند اشاره کرد و گفت: این مسئله را با وزیر جهاد کشاورزی و سخنگوی دولت پیگیر هستیم و قرار است تا فرمانداران مراتب را به استانداری ارایه کرده و استانداری نیز به وزارت کشور و هیات دولت
گزارش نماید.
حسن نژاد افزود: طبق آخرین پیگیری ها گزارش خسارت شهرستان های مرند و جلفا به هیات دولت رسیده است. وی ضمن ابراز گلایه از نگرش به پرداخت خسارت به کشاورزان آذربایجانی گفت: خواست ما این است که وقتی در زمستان قبلی در شما کشور خسارت بوجود آمد دولت فورا اقدام به برآورد خسارت کرده و تسهیلات مورد نیاز را ارایه کرد، ما هم ایرانی هستیم و درآمد کل مردم ایران از دست رفته است.
لینک کوتاه :

عکسهای مرتبط

آرشیو اخبار

انتخاب رنگ:
عرض اسکین:
پترن زمینه:
ستون های مگا منو:
گزینه جستجو: خروج