راه‌اندازی XRAY مسافری و کامیونی در پایانه مرزی نوردوز

راه‌اندازی XRAY مسافری و کامیونی در پایانه مرزی نوردوز

مدیرکل دفتر اروپا و امریکای سازمان توسعه تجارت ایران خواستار راه‌اندازی XRAY مسافری و کامیونی در پایانه مرزی نوردوز شد

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل سازمان منطقه آزاد ارس به نقل از، «مجتبی موسویان» در جلسه میز کشور ارمنستان که با دستور کار بررسی راهکارهای افزایش تبادلات تجاری با حضور سفیر ایران در ارمنستان و نمایندگان سازمان منطقه آزاد ارس و معاون توسعه بازارهای صادراتی و سایر ارگانها و وزارتخانه ها در تهران برگزار شد، «بهروز حسن‌الفت» مدیرکل دفتر اروپا و امریکای سازمان توسعه تجارت ایران با ارائه گزارشی از وضعیت موجود روابط تجاری و اقتصادی ایران و ارمنستان به راه‌اندازی XRAY مسافری و کامیونی در پایانه مرزی نوردوز اشاره کرد و گفت: امید است با راه‌اندازی تجهیزات موصوف از معطلی‌های بی‌مورد صادرکنندگان جلوگیری شود و شاهد کاهش قاچاق کالا در مرز نوردوز باشیم.


وی ادامه داد: براساس گزارش ارائه شده، حجم صادرات کشورمان به ارمنستان در سال 2019 رقمی بیش از 330 میلیون دلار بوده است که سوخت و فرآورده‌های نفتی سهمی 29 درصدی و سیمان و کلینکر سهمی 20 درصدی را به خود اختصاص داده است. 


الفت اظهار داشت: فولاد و محصولات فولادی، مواد پلاستیکی و میوه و سبزیجات، کاشی و سرامیک، شیشه‌های ساختمانی و مواد شیمیایی و کودها در رتبه‌های بعدی قرار دارند. 


مدیرکل دفتر اروپا و امریکای سازمان توسعه تجارت تصریح کرد: با وجود ویروس کرونا و کاهش تبادلات تجاری کشورها، حجم صادرات ایران به ارمنستان 255 میلیون دلار بوده است که نسبت به ده ماهه سال گذشته کاهش محسوسی نداشته که این موضوع به دلیل عضویت ایران در اتحادیه اوراسیا و کاهش نرخ تعرفه‌ها بوده است.


این نشست به ریاست موسویان‌، معاون توسعه بازارهای صادراتی سازمان توسعه تجارت ایران و با حضور نمایندگانی از وزارت امور خارجه، وزارت نیرو، وزارت راه و شهرسازی، گمرک ایران، بانک مرکزی، اتاق بازرگانی، اتاق تعاون، سازمان منطقه آزاد ارس و اتحادیه‌ها و شرکت‌های بخش خصوصی برگزار شد.


طی روزهای گذشته اخباری مبنی بر تحریم ترکیه از سوی ارمنستان منتشر شد و قرار است این کشور ۲ هزار و ۲۵۰ کالای وارداتی مورد نیاز خود را از ایران تامین کند.

لینک کوتاه :

آرشیو اخبار

انتخاب رنگ:
عرض اسکین:
پترن زمینه:
ستون های مگا منو:
گزینه جستجو: خروج